Start > Aktualności > Pielgrzymka strażacka

Pielgrzymka strażacka

25.10.2009, Pielgrzymka Strażaków do Skarżyska-Kamiennej

Dnia 25 października 2009 roku odbyła się Pielgrzymka Strażaków do Skarżyska-Kamiennej. Skarżyskie Sanktuarium obchodzi w tym roku dwudziestą rocznicę obecności obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. Od lat jest miejscem odwiedzanym przez liczne pielgrzymki, czy to grup zawodowych, czy lokalnych społeczności z całej Polski i nie tylko.

Nie zabrakło tam również naszych druhów strażaków, którzy w niedzielne popołudnie z inicjatywy ks. Adama Kornalskiego uczestniczyli w tej jakże pięknej uroczystości. Spotkanie pielgrzymów rozpoczęło się Mszą Świętą, w której obok strażaków uczestniczyli również parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej oraz lokalni włodarze. Wszystkich zebranych serdecznie powitał gospodarz i kapelan strażaków powiatu skarżyskiego ks. prałat Jerzy Karbownik, który jednocześnie dziękował wszystkim obecnym za tak liczne przybycie przed obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. W ten sposób strażacy uczcili 20-lecie obecności Matki Boskiej w Obrazie Ostrobramskim, które sanktuarium obchodziło 22 października 2009 roku.

pielgrzymka

KRÓTKA HISTORIA:
W latach 1503-1522 Wilno otoczono murem i dziewięcioma bramami obronnymi, nad jedną z nich zawisł obraz Matki Bożej. Nie wszyscy mogli jechać do Wilna dlatego też namalowano wiele kopii, które znalazły się w wybranych kościołach w Polsce. Jeden z nich jest w Skarżysku. Koronacja obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej odbyła się 2 lipca 2005 roku. Matka Boska Ostrobramska jest patronką Skarżyska-Kamiennej. Sanktuarium powstało z tęsknoty serc ludzi pochodzących z Kresów. Decyzją wilnianina ks. biskupa Edwarda Majerskiego, pierwszego ordynariusza diecezji radomskiej, w maju 1988 roku rozpoczęto budowę Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. W dniu 22 października 1989 roku ks. kard. Henryk Gulbinowicz dokonał poświęcenia kaplicy i intronizacji wizerunku Matki Bożej. Obraz jest darem ks. bp. Edwarda Majerskiego, a namalowała go wilnianka Pani Izabela Borowska. Wyróżnieniem dla tego miejsca jest utworzenie w dniu 17 maja 1992 roku Kapituły Ostrobramskiej. Tego dnia zostały sprowadzone do sanktuarium relikwie św. Rafała.

Źrodło: \ Urząd Gminy Michałów \